Verslag Operationeel Beraad 11 november 2025

Overleg Operationeel Beraad ETD (OB 111)
Datum 11 november 2025

 

Aanwezigen

  • Kolette Visser (voorzitter), Logius
  • Joyce Eering (secretaris), Logius
  • Frans de Kok, Logius
  • Madà Miesen, KPN
  • Marco Eikenaar, Belastingdienst
  • Mark Baas, Reconi
  • René Bonte, Reconi
  • Hans Milikan, Signicat
  • Jacques Urlus, NBA
  • Jan Geert Koops, DICTU
  • Job Mulleman Digidentity
  • Bernard Stibbe, VZVZ

1. Opening

1.1. Vaststellen agenda

Agenda is vastgesteld

1.2. Mededelingen

Kolette Visser:

  • Bernard Stibbe (VZVZ) is afgemeld.
  • Update Wdo: Onlangs heeft een Kick-off bijeenkomst plaatsgevonden waarbij BZK, de VeHa enProgramma Toegang/Logius met elkaar informatie hebben uitgewisseld om te komen tot eengezamenlijk beeld en visievorming rondom Stelsel Toegang. Het is een positieve bijeenkomstgeweest. Inmiddels is gestart met de uitwerking van een PvA waarin het veelbesproken begrip“hergebuik eTD” verduidelijkt zal gaan worden. Ook is de wens geuit voor meer aansluiting enverbinding van BZK met het Tactisch Beraad eTD (Governance). Vanuit het Programma zalcontact met het TB worden georganiseerd. Tijdslijn en planning is om het PvA eind 2025gereed te hebben voor besluitvorming.
1.3. Vaststellen notulen OB

Het verslag van de vorige meeting (OB 110) is akkoord.

2. Update vanuit het Intaketeam

Een overzicht van de status van dossiers en vooruitblik naar de backlog.

Schriftelijke update René Bonte: 
  • Wdo Stelsel Toegang: in de afgelopen periode hebben diverse meetings plaatsgevonden,waaronder de kick-off meeting vorige week. Het VeHa-plan voor Stelsel Toegang heeft alsuitgangspunt het hergebruik van het Afsprakenstelsel eTD. Op hoofdlijnen betreft het deverdere uitwerking van de integratie van DigiD, een nieuwe Machtiging voorziening en denieuwe usecases t.a.v. ouderlijk gezag en wettelijke vertegenwoordiging(BVD) om deze toe tevoegen aan eTD. Hier lijkt nu beweging in te komen en zal verder worden uitgewerkt. Het planvoor de integratie van DigiD, is de transformatie van de eHerkenning- makelaar naar de rol vaneen Ontsluitende Dienst (OD). Belangrijk aandachtspunt hierbij is dat het team van DigiD geenaanpassing kan maken op korte termijn. Er zijn nog enkele lopende discussies en ontwerpvraagstukken bij BZK t.a.v. “OntsluitendeDienst onder verantwoordelijkheid van de Dienstverlener(DV)” en “Cryptografie”. De hoop is om meer duidelijkheid te krijgen in het op te leveren PvA.
  • eIDAS2: het WE BUILD consortium is in volle gang en zit in de zgn. stock-tacking fase. Hetbetreft de inventarisatiefase over de beloftes die zijn gedaan in de Grand Agreement met deEuropese Commissie en welke daarvan daadwerkelijk zullen gaan worden uitgevoerd. Diverse eTD-deelnemers zijn vertegenwoordigd in diverse werkgroepen en zijn gestart met de detailuitwerking van de usecases (wat beproeven, wie en wat hiervoor nodig is.) De doelstellingenen afhankelijkheden worden per werkgroep in kaart gebracht. De Large Scale Pilot is eenbijzonder traject. De dynamiek is per werkgroep verschillend. In het LO hebben de leveranciershun visie t.a.v. eIDAS2 verder doorgesproken en verfijnd. Vanuit het dossier zal de techniekvoor het issuen van machtigingen als verifiable credential (q)EAA worden toegevoegd aan eTD.Dit sluit aan bij wat Company Passport wel en niet wil doen. eTD-leveranciers gaan zichopwerpen als schema eigenaar voor machtigingen. Als Europa er klaar voor is, dan zal hetschema formeel worden aangemeld bij de Europese Commissie voor inzet in het WalletEcosysteem. De planning voor de specificatie fase loopt tot 1 juli 2026 waarbij de specificatieuitwerking zal worden gedaan o.b.v. interfaces en protocollen.
  • Realtime inzicht beschikbaarheid en storingen: de netwerk monitoring, via de status paginaom de gebruikers en dienstverleners realtime inzicht te geven over de status van het netwerk.Het dossier heeft de status Work in Progress en zodra er concreet resultaat is zal dit wordengedeeld in het OB.
  • EH4-middel kunnen baseren op een certificaat van een andere leverancier: is een nieuwingekomen dossier op verzoek van het TB en betreft specifiek de Pensioensector. René heefthet besproken met Frank Jonker. Er is vooralsnog geen dossiereigenaar hieraan gekoppeld.René geeft aan diegene die affiniteit heeft met dit onderwerp en het interessant vindt, dit bijhem te melden voor het verder ingang zetten van het dossier vanuit het Intaketeam.

3. Update vanuit de Refinement werkgroep

Update Marco Bonsink: status van RFC’s en lopende vraagstukken.

Afgelopen periode heeft refinement plaatsgevonden n.a.v. verschillende technische vragen,welke gesteld zijn aan de werkgroep o.a. over Specific pseudonym, controle vraag over “Identificerende kenmerken” en het gebruik van het element 'ProviderName' in berichten waaronduidelijkheden over was. Deze zijn inmiddels opgelost en beantwoord. Naar aanleiding van degenoemde bespreekpunten zijn een aantal RFC’s voortgekomen welke op de agenda staan terbespreking (zie agendapunt 5.)

4. Update/voortgang releaseontwikkelingen

Hans Milikan:
  • Veel aandacht gaat momenteel uit naar o.a. de Wallet dossiers en de inrichting van StelselToegang. Hoe dat er uit gaat zien en wat de vereisten zullen zijn.
  • Testfase van de status pagina voor de Netwerk monitoring is ingegaan met de erkende partijen.Verder is het stilte voor de storm v.w.b. de implementaties. Concrete release ontwikkelingen zaltijdig worden gedeeld in het OB.
Kolette Visser:

Geeft een korte aanvulling en update over DataReportr, voor het aanleveren van gegevens t.b.v.maandrapportage in de nieuwe vorm en de status pagina voor de Netwerk monitoring.Momenteel vindt de testfase plaats en/of deze koppelingen gerealiseerd kan gaan worden. De RFC2358 Aanleveren gegevens t.b.v. maandrapportage via DataReportr staat ter kennisgeving opde agenda. Servaas Schrama is RFC eigenaar en schrijft deze samen uit met Frans de Kok. Op deRFC vindt momenteel refinement plaats. Na final refinement zal het opnieuw wordengeagendeerd ter bespreking in het OB.

5. RFC's ter bespreking

6. RFC's ter advies

7. Operationele uitdagingen

Dit agenda onderdeel biedt ruimte om operationele aspecten en uitdagingen te bespreken, naastde technische RFC's. Rondje langs de velden. Het woord aan degenen die iets willen delen.

Marco Eikenaar:

De BD is druk met de Large Scale Pilot WE BUILD. In Q3-2026 moet in een pre-productieomgeving met een personal wallet en een organisatie wallet mogelijk zijn om in tekunnen loggen op Mijn Belastingdienst Zakelijk. Ook moet de BD met een organisatie walletS2S-verkeer gaan ondersteunen. Echter, er is heel veel rondom de wallet onduidelijk waarmee de uitdaging om alles werkend te krijgen groot is. Het is een grote klus bij de BD waarbij veelpartijen aanhaken. Aanspreekpunt is Frans Hietbrink (BD).

Hans Milikan:

Veel uitdagingen t.a.v. Large Scale Pilot en andere zaken maar nog niets concreet.

Jacques Urlus:

Benoemt enkele belangrijke ontwikkelingen: Per 1 januari 2026 moet iedere onderneming meteen economische activiteit in Nederland hun jaarrekening verplicht digitaal aanleveren bij hetHandelsregister van KVK. Dit betekent voor iedere grote organisatie dat ze zelf een taxonomiemoeten samenstellen en op basis hiervan hun jaarrekening moeten opstellen. Dit heeft impactop de softwareleverancier, de accountant en zijn er veel afhankelijkheden met Logius t.a.v.overgang Logius Private Cloud (nieuwe Digipoort), welke moeizaam verloopt.

Tenslotte geeft Jacques aan dat de introductie van de nieuwe PKIoverheid generatie G4-certificaten ook uitdagend is te noemen omdat de specificaties niet duidelijk zijn en het trajectmoeizaam verloopt.

Frans de Kok:

Stelsel Toegang: gewerkt wordt aan de TVS-aansluiting voor partijen die niet via TVS aangesloten zijn, zodat zij toch via de eHerkenning makelaar, eTD en DigiD-toegang hebben. Dit geldt ook voor diverse vormen van wettelijke vertegenwoordiging, zoals ouderlijk gezag en wettelijke vertegenwoordiging voor professionele dienstverlening, BevoegdheidsVerklaringsDienst (BVD), Bewind voering en curatele. Hier wordt momenteel aan gewerkt door de ICTU/Logius en is opgenomen in het PvA van BZK om deze aansluiting via TVS te realiseren. Frans is beschikbaar, voor overige vragen en informatie rondom de aansluiting via TVS en de klantreis.

8. Afsluiting

De volgende vergadering is op dinsdag 9 december 2025 en zal digitaal (Teams) plaatsvinden. De uitnodiging hiervoor is reeds verstuurd naar de leden.